Charakterystyka nierdzewnych łożysk kulkowych skośnych

Data:

Aby skutecznie i dokładnie przenosić obciążenia złożone, niezbędne jest zastosowanie dobrej jakości elementów. Mowa tutaj między innymi o różnych typach łożysk. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli łożysk, a do najpopularniejszych należą modele kulkowe, które dzięki wytrzymałości znajdują zastosowanie podczas produkcji urządzeń, w przemyśle maszynowym czy spożywczym. Na szczególną uwagę zasługują jednak nierdzewne łożyska kulkowe skośne. Czym się charakteryzują, gdzie można je stosować i jakie są ich zalety?

Jakie są rodzaje łożysk kulkowych skośnych? 

Możemy wyróżnić wiele rodzajów łożysk kulkowych. Na szczególną uwagę zasługują jednak łożyska kulkowe skośne, ponieważ zostały stworzone w taki sposób, aby można było je wykorzystywać w złożonych obciążeniach osiowo-promieniowych (łożyska przenoszą obciążenia wzdłużne i poprzeczne). W zależności od potrzeb dostępnych jest kilka rodzajów łożysk kulkowych skośnych. Najprostsze są łożyska jednorzędowe, które przenoszą obciążenie w jednym kierunku.  Znajdują zastosowanie między innymi we wrzecionach obrabiarek czy układach zdwojonych.

Kolejnym rodzajem są łożyska kulkowe skośne dwurzędowe, które jak sama nazwa wskazuje – przenoszą obciążenie wzdłużne w obu kierunkach. Są zdolne do przenoszenia obciążeń promieniowych. Trzecim rodzajem są łożyska kulkowe skośne jednorzędowe dwukierunkowe, które również przenoszą obciążenia w obu kierunkach i zapewniają bardzo dokładną nośność.

Jakie są zalety łożysk kulkowych skośnych? 

Duża popularność łożysk kulkowych skośnych wynika przede wszystkim z zalet tych elementów. Mowa tutaj o tym, że mogą osiągać bardzo wysokie prędkości obrotowe. Właśnie dlatego dobrze sprawdzą się między innymi w pompach, sprężarkach oraz innych urządzeniach, które są wykorzystywane do formowania wtryskowego.

Oprócz tego pracują też w tokarkach, szlifierkach czy centrach obróbczych. Warto również wspomnieć, że nierdzewne łożyska kulkowe skośne wyróżniają się sztywnością i bardzo wysoką dokładnością biegu, co wpływa na jakość i bezpieczeństwo urządzeń, w których konstrukcji są wykorzystywane.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień