Co trzeba wiedzieć o smarowaniu łożysk kulkowych?

Data:

W funkcjonowanie łożyska przez jego konstrukcje i zastosowanie, wpisany jest ruch – a ruch, wywołuje tarcie. Profesjonalnie wykonane łożyska kulkowe mają dobrą odkształcalność, odporność na zużycie i korozję, wysoką trwałość i wytrzymałość – pod warunkiem, że są odpowiednio eksploatowane, jak i nasmarowane. Może to być zaskakujące, ale takie są fakty: awarie łożysk w dużej mierze powoduje zarówno brak odpowiedniego smarowania, jak i źle dopasowane substancje smarujące lub ich nadmiar. Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć, by przedłużyć ich żywotność i bezawaryjność.

Smaruj z głową

Łożyska mają różne kształty i cechy techniczne, takie jak uszczelnienia, koszyki, rodzaje luzu wewnątrz. Kluczowy jest też materiał wykonania – od ceramiki, przez tworzywa sztuczne po metale.  Wszystkie te zmienne definiują ilość i rodzaj substancji smarującej. Warto zauważyć, że niektóre łożyska są bezsmarowe (niektóre ceramiczne, jak i polimerowe), ponieważ już w samym materiale są osadzone cząstki substancji smarującej. W przypadku wątpliwości, jakiego smaru i jakiej ilości użyć, warto skonsultować się z profesjonalistami: producentami łożysk.

Tak więc – należy dopasować odpowiedni smar do materiału,  a smarowanie wykonywać regularnie, zwracając uwagę na temperaturę, otoczenie i sterylne warunki, by uniknąć zanieczyszczeń. Zła aplikacja substancji może zniszczyć łożysko, doprowadzając do odkształceń, szybszego ścierania, wysokich temperatur czy niepotrzebnych luzów.

Jak stosować i czym smarować?

Wiemy jak – ale czym? Specjaliści i praktycy rekomendują – łożyska kulkowe najlepiej sprawują się po zastosowaniu smarów plastycznych pochodzenia mineralnego, syntetycznego lub mieszanego. Kolejnym rodzajem smarów są produkty sodowe lub litowe – różnią się konsystencją i lepkością. W zależności od prędkości i obciążeń należy dopasować konsystencję smaru do łożysk kulkowych. Ten typ łożysk wymaga dokładnego nasmarowania, gdyż jego typ pracy wymaga poprawnie działającej uszczelki oraz płynnej pracy, zwłaszcza przy wysokich obrotach. Zły smar lub nadmiar może spowodować wyciek i wyschnięcie, lub zatarcie łożyska. Wsłuchujmy się w rekomendacje zakładów metalowych i producentów łożysk: odpowiednie i regularne smarowanie może wydatnie zwiększyć żywotność i bezpieczeństwo pracy łożysk: niewielkich, ale kluczowych elementów wielu maszyn w przemyśle i urządzeniach codziennego użytku.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień