Czym jest zespół łożyskowy i gdzie ma zastosowanie?

Data:

Urządzenia przemysłowe nie mogłyby pracować bez właściwie dobranego zespołu łożyskowego, ponieważ w innym przypadku mogłyby się pojawiać nieplanowane przestoje, a koszty eksploatacji mogłyby się zwiększać. Zespoły łożyskowe występują w różnych wariantach, które różnią się od siebie przede wszystkim kształtem elementów tocznych. Czym są zespoły łożyskowe, z jakich elementów się składają i gdzie znajdują zastosowanie?

Co to są zespoły łożyskowe i z czego się składają? 

Cechy zespołów łożyskowych można porównać do cech łożyska kulkowego wahliwego albo wahliwego baryłkowego. Są przeznaczone do zabudowy. Można je wykorzystywać w miejscach szczególnie wymagających, na przykład w zanieczyszczonych środowiskach. W skład zespołu łożyskowego wchodzą wszystkie elementy, które są niezbędne do zabudowy. Najczęściej składają się z łożyska tocznego, oprawy, koszyka, smarowniczki, kulistego gniazda oraz osłony, która może być wykonana z tworzywa przemysłowego albo ze stali. Co więcej, jeżeli mamy do czynienia z łożyskami tocznymi, to dostępnych jest kilka modeli:

- modele kulkowe poprzeczne,

- modele baryłkowe,

- modele stożkowe,

- modele, w których wewnętrzna część obudowy i zewnętrzna powierzchnia pierścienia mają sferyczny kształt.

Zespoły łożyskowe mogą być produkowane z wielu różnych materiałów. Najczęściej są to modele żeliwne, z tworzywa sztucznego, a także ze stali. W łożyskach występują dwa rodzaje opraw – dzielone, które są montowane w wałach o średnicy przekraczającej 5 cali (w przypadku awarii konieczna jest wymiana wyłącznie uszkodzonej części) oraz niedzielone, które są wykorzystywane w wałach, których średnica wynosi do 5 cali (w razie awarii konieczna jest wymiana całego zespołu). Oprócz tego możemy też wyróżnić zespoły kołnierzowe, blaszane, stojąco-wiszące i specjalnie wykonane.

Do czego wykorzystywane są zespoły łożyskowe? 

Zespoły łożyskowe znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach przemysłowych. Są wykorzystywane w miejscach, które są narażone na wysokie obciążenia i niskie prędkości. Mogą to być na przykład systemy wentylacyjne albo przenośniki. Z uwagi na to, że zespoły łożyskowe dobrze zabezpieczają przed zanieczyszczeniami, są często wykorzystywane w przemyśle górniczym, rolniczym, budowlanym, a także w górnictwie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień