Czym charakteryzuje się łożysko oporowe i gdzie ma zastosowanie?

Data:

Łożyska są niezbędne dla zapewnienia poprawnego działania wielu maszynom codziennego użytku, a także specjalistycznym urządzeniom. Znajdują się w miejscach, w których występuje ruch i obciążenia.  Wyróżnić możemy wiele rodzajów łożysk, których budowa i właściwości sprawiają, że znajdują zastosowanie w różnych maszynach. Dziś skupimy się na łożyskach oporowych. Czym się charakteryzują i jakie jest ich zastosowanie?

Z jakich elementów jest zbudowane i jak działa łożysko oporowe? 

Łożyska oporowe są inaczej nazywane wzdłużnymi, czyli takimi, które mają zdolność do przenoszenia sił osiowych i są dostępne w dwóch seriach:

- jednokierunkowej, która przenosi obciążenia osiowe tylko w jednym kierunku,

- dwukierunkowej, która przenosi wzdłużne obciążenia w dwóch kierunkach i zapewnia dobrą sztywność i precyzję ruchu.

Wykonane są ze stali nierdzewnej. Budowa łożyska oporowego to dwa pierścienie (wewnętrzny i grubościenny pierścień zewnętrzny) oraz element toczny, czyli kulki. Wyróżnia się wypukłą albo płaską czołową powierzchnią. Budową przypominają łożyska toczne. Łożysko oporowe należy osadzić centralnie na danej osi sprzęgła, gdzie będzie odpowiedzialne za włączanie go.

Łożyska oporowe wyróżniają się przede wszystkim trwałością i niezawodnością. Dodatkowo zapewniają wysoki poziom nośności oraz niskie tarcie. Należy jednak pamiętać, że musi być ono odpowiednio dobrane do aplikacji, regularnie smarowane i konserwowane.

W jakich maszynach wykorzystywane są łożyska oporowe? 

Z uwagi na niezawodność i dużą wytrzymałość łożyska oporowe mają wiele zastosowań. Wykorzystywane są w rolnictwie i wielu gałęziach przemysłu. Dodatkowo mogą być wykorzystywane w niewielkich wałach, które osiągają wysokie prędkości. Łożyska wzdłużne wyróżniają się prostą konstrukcją i niską ceną. Co więcej, występują w wielu różnych wariantach i rozmiarach. Dzięki temu są chętnie wykorzystywane w tak wielu branżach. Kupując łożyska oporowe, warto sięgać po produkty renomowanych marek, ponieważ dzięki temu można mieć pewność, że będą skuteczne i niezawodne i można je wykorzystywać nawet w trudnych warunkach.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień