Jakie są rodzaje łożysk samonastawnych?

Data:

Praca elementów ruchomych nieodłącznie wiążę się z występowaniem tarcia wynikającym z nierównomierności przemieszczających się względem siebie powierzchni. Jego wielkość można w znacznym stopniu ograniczyć, redukując chropowatość powierzchni i stosując odpowiednie smarowanie. Nie eliminuje to jednak całkowicie ani ścierania się materiału, ani powstających obciążeń termicznych. Sposobem na dalsze zmniejszenie tarcia i powodowanych przez nie oporów jest zastosowanie łożysk różnego typu od najprostszych kulkowych łożysk tocznych przez łożyska samonastawne aż po ślizgowe. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działają łożyska toczne i sprawdźmy, czym charakteryzują się łożyska samonastawne.

Jak działają łożyska toczne?

W łożyskach tocznych powstające opory wynikające z tarcia są minimalizowane przez zastosowanie elementów tocznych. Pozwala to na zmniejszenie powierzchni, na jakiej stykają się ze sobą przemieszczające się powierzchnie, co redukuje ich niekorzystne wzajemne oddziaływanie, nie wpływając negatywnie na trwałość całego układu. Za pracę łożyska odpowiedzialne są dwa pierścienie – zewnętrzny osadzany w gnieździe oraz wewnętrzny, montowany na wałku. Ich części, po których przemieszczają się elementy toczne to tzw. bieżnie. Za odpowiednie ustawienie elementów tocznych odpowiadają utrzymujące je tzw. koszyki. Całość jest zabezpieczana uszczelnieniem chroniącym przed zanieczyszczeniami.

Co wyróżnia konstrukcję łożysk samonastawnych?

W zwykłym łożysku pierścienie pozostają nieruchome, ich sprawna praca jest więc uzależniona od zachowywania osiowości działającego układu. W łożyskach wahliwych istnieje jednak możliwość odchylania się jednego z pierścieni, a w łożyskach samonastawnych mogą się odchylać oba. Taki sposób działania jest możliwy dzięki zastosowaniu kulistej bieżni. Łożyska wahliwe i samonastawne oferują mniejszą nośność, jednak jest to rekompensowane wysoką tolerancją dla odchyleń osiowych. Łożyska samonastawne występują w różnych wariantach różniących się sposobem osadzania na wale oraz metodą montażu w oprawie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień