Gdzie mają zastosowanie łożyska samonastawne?

Data:

Możemy wyróżnić wiele maszyn, których praca nie byłaby możliwa bez zastosowania łożysk. Te urządzenia mają za zadanie ułatwić ruch części, które ze sobą współpracują, a do tego zmniejszyć siłę tarcia pomiędzy nimi. Możemy wyróżnić kilka rodzajów łożysk, które są dobierane w zależności od rodzaju maszyny i potrzeb. Jednym z popularniejszych, które można spotkać w hurtowniach z łożyskami, są łożyska samonastawne. Czym się charakteryzują i gdzie mają zastosowanie?

Czym są i jak działają łożyska samonastawne? 

Mimo tego, że łożyska kulkowo-wahliwe, kulkowo-skośne czy omawiane samonastawne są niewielkimi elementami, to są kluczowe dla poprawnego funkcjonowania wielu maszyn. Łożyska samonastawne występują w trzech wariantach:

- kulkowym,
- jednorzędowym,
- obustronnie uszczelnionym.

Cechą, która je wyróżnia na tle innych produktów, jest ta, że mogą pracować w skrajnie niskich i wysokich temperaturach, które zwykle sięgają od -30 do 100 stopni Celsjusza, co sprawia, że ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Prócz tego przedsiębiorcy, którzy wykorzystują je w swoich maszynach, zauważają też, że działają precyzyjnie i zapewniają bezawaryjną pracę, a do tego emitują niski poziom hałasu i drgań, co zwiększa komfort pracy. 

Gdzie i do czego są wykorzystywane łożyska samonastawne? 

Z uwagi na to, że łożyska samonastawne wyróżniają się dużą wytrzymałością, pracą w szerokim zakresie temperatur i długą żywotnością, ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Doskonale sprawdzają się w większości gałęzi przemysłu. Mowa tutaj przede wszystkim o maszynach rolniczych, maszynach budowlanych czy maszynach górniczych.

Oprócz tego możemy je znaleźć również w maszynach produkcyjnych branży spożywczej oraz różnego typu podnośnikach. Podsumowując, łożyska samonastawne znajdują zastosowanie zarówno w przypadku krótkich wałów, jak i miejsc, gdzie konieczne są niewielkie cieplne wydłużenia. Cechy tych urządzeń sprawiają, że można je wykorzystywać w niemal każdej branży, dlatego cieszą się tak dużą popularnością wśród klientów hurtowni z łożyskami.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień